Trampolina do fitnessu - Czyli jak to się zaczęło!

Trampolina do fitnessu - Czyli jak to się zaczęło!

 Trampolina sportowa 

Każdy z nas wie, co to trampolina. Można powiedzieć nawet, że mało kto nie miał styczności z trampoliną. Występują przeróżne rodzaje tego typu sprzętu. Zalicza się do nich: ogrodowe, atletyczne, dla dzieci oraz trampoliny do fitnessu. Fenomen tego urządzenia wiąże się na pewno ze świetną zabawą.

Historia powstania trampoliny

Pierwsza trampolina powstała w 1930 roku w USA, za sprawą inżyniera George Nissena, który jako pierwszy zbudował swój prototyp. Początkowe prace miały miejsce w garażu, gdzie wizjoner krok po kroku wiązał kawałki płótna do metalowej ramy. Wykorzystał do tego elastyczne sznurki, które były w tamtych czasach dostępne na rynku. Właśnie w ten sposób, powstała pierwsza trampolina. Sama nazwa wywodzi się od angielskich słów: „trampling” oraz „board”.

Na samym początku skoki na trampolinie były uznawane za zabawę, natomiast z czasem aktywność ta stała się genialnym sposobem na zbudowanie silnej i atletycznej sylwetki. Sama trampolina coraz częściej zaczynała nosić miano trampoliny sportowej. Wiele osób związanych ze sportem docenia ćwiczenia na trampolinie, ze względu na lepsze rozumienie ludzkiego ciała w przestrzeni. Oczywiście mowa tutaj, o trampolinach sportowych większego rozmiaru, na których wykonywane były akrobacje. W trakcie II wojny światowej trampoliny zostały wykorzystywane do szkolenia pilotów. Ćwiczenia na sportowych trampolinach wspomagały pracę błędnika i pozwoliły przyzwyczaić się do kontrolowanych, gwałtownych akrobacji w powietrzu, co natomiast zwiększało ich orientacje w przestrzeni.

 Moda na trampoliny

W momencie, gdy trampolina uzyskała pełnoletność zostały zorganizowane pierwsze mistrzostwa sportowe w USA. Popularność trampolin w Europie ciągle wzrastała. W 1964 roku powstała Międzynarodowa Federacja Trampolin, która doczekała się w 2000 roku podczas Olimpiady w Sydney – pierwszego turnieju skoków na trampolinie. Dla wielu osób trampolina stała się symbolem sportowych elit, która zawiera wolność oraz poczucie przestrzeni. Z czasem trampolina wyrosła na niepomijalny punkt każdego treningu w wielu różnych dyscyplinach sportowych.

Cały czas odkrywamy nowe zastosowania dla trampolin. Każdego dnia trampolina sportowa jest wykorzystywana w ośrodkach szkoleniowych oraz rehabilitacyjnych. Nierównoważne podłoże pozwala wzmacniać mięsnie głębokie, do których nie tak łatwo dotrzeć. Wiedzą o tym fizjoterapeuci oraz lekarze co stopniowo zmienia wygląd poszczególnych treningów. Ćwiczenia na sportowych trampolinach, dobrze komponują się w poszczególnych sesjach treningowych. Uczestnicy mogą pracować nad swoją motoryką, bądź wytrzymałością mięśni na podłożu gwarantującym odciążenie stawów kolanowych.

George Nissena budując swoją pierwszą trampolinę na pewno nie miał pojęcia, w jak wielu dziedzinach sportu wykorzystywane będzie jego dzieło. Współczesne trampoliny stale ewoluują i przyczyniają się do rozwoju naszych sylwetek. Kto by przypuszczał kilkanaście lat temu, że trening na trampolinie będzie jednym z najefektywniejszych treningów cardio. Sami zastanawiamy się do czego wykorzystywane będą trampoliny w przyszłości – jedno jest pewne będzie ciekawie!